CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

Nasze przedszkole w roku szkolnym 2019/2020 po raz kolejny przystąpił do realizacji projektu edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas” organizowanego przez Państwową Stację Epidemiologiczno- Sanitarną w Kole. Projekt był realizowany w grupie  dzieci 5 letnich. Pierwszą formą realizacji programu było zapoznanie rodziców z założeniami programu. Kolejną formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci, składający się z pięciu zajęć warsztatowych.

1)Wycieczka po najbliższej okolicy, której celem było zwrócenie uwagi dzieci na źródła dymów. Dzieci zwracały uwagę na kolor dymu.

2)Co i dlaczego dymi? Te zajęcia miały na celu wzbogacenie wiedzy dzieci na temat pochodzenia dymów, określanie ich rodzajów oraz przyczyn wydobywania się dymów.

3)Jak się czuje kiedy dymi papieros? Wzbogacenie wiedzy o szkodliwości palenia papierosów.

4)Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy? Dzieci poznawały histerię Dinusia, który wybrał się na wycieczkę pociągiem. Miały okazję  wypowiadać się na temat odczuć smoka podczas przebywania w zadymionym pomieszczeniu. Dzieci uczestniczyły w podróży z Dinkiem przy piosence „Jedzie pociąg z daleka”.

5)Jak uniknąć dymu papierosowego? Podczas ostatnich zajęć dzieci zwiększyły swoją wiedzę na temat umiejętności zachowania się, gdy znajdą się w pomieszczeniach zadymionych , a także umiejętność radzenia sobie w sytuacjach w których dorośli palą papierosy.

Projekt przyniósł efekty pozytywne:

• wzrost kompetencji dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, w których inni pala papierosy,
  • zwiększenie świadomości rodziców na temat znaczenie ich roli w rozwoju zdrowotnym dzieci a szczególnie w profilaktyce antytytoniowej,
  •  zwiększenie umiejętności rodziców w zakresie wspierania dzieci w sytuacjach społecznych, w których narażone są na dym tytoniowy,
  •  poszerzenie oferty programowej przedszkola,
  •  satysfakcje nauczyciela z efektów prowadzonych działań.